Zespół do spraw Suplementów Diety, działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS, od 2019 r. regularnie wydaje uchwały określające:
Poniżej przedstawiamy kluczowe postanowienia najnowszych uchwał, a także opinie prawników i praktyków odnośnie ich mocy prawnej i praktycznego wpływu na rynek.
Uchwała nr 6/2021 wskazała wykaz składników, których nie można dodawać do suplementów diety. Należą do nich m.in.:
Uwaga: lista uzupełnia załącznik III rozporządzenia (WE) 1925/2006 dotyczący dopuszczalnych dodatków do żywności gov.pl.
Źródło: Tabela 2 Zespołu ds. Suplementów Diety przy GIS gov.pl
Źródło: Tabela 3 Zespołu ds. Suplementów Diety przy GIS gov.pl
Choć uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety formalnie mają charakter opiniodawczy, prawnicy wskazują, że:
Producent, który zignoruje limity, naraża się na postępowania administracyjne i kary pieniężne, pomimo iż sam rozporządzenie Ministra Zdrowia [Dz.U. 2024 poz. 420] wskazuje wykaz substancji zabronionych wyłącznie na poziomie ustawowym.
Przedstawiciele firm suplementacyjnych zwracają uwagę, że:
„GIS często prezentuje tylko argumenty za własnym stanowiskiem, nieuwzględniając najnowszych badań naukowych proponowanych przez producentów. To ogranicza innowacyjność i samokontrolę rynku” food-forum.pl.
Jednocześnie eksperci ds. jakości i regulacji oceniają, że:
Uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety przy GIS stanowią kluczowy zbiór wytycznych, określający dopuszczalne poziomy często stosowanych składników oraz listę zakazanych substancji. Choć nie mają mocy ustawowej, w praktyce kształtują decyzje organów sanitarno-epidemiologicznych i wpływają na rynek suplementów. Zrozumienie ich zakresu oraz uwzględnienie w dokumentacji technicznej preparatów jest niezbędne dla zachowania zgodności z polskimi i unijnymi regulacjami.
Źródła i narzędzia:
• Strona GIS: Zestawienie uchwał Zespołu ds. Suplementów Diety gov.pl
• Fairfield: rola uchwał jako „urzędniczego” źródła prawa fairfield.pl
• Branżowa krytyka: Food-Forum.pl food-forum.pl